لوله سیلندری بتونی پیش ساخته (PCCP)

لوله سیلندری بتونی پیش ساخته

طبق گزارش انجمن لوله های بتونی پرسی آمریکا (ACPPA) گفته: 90 شرکت از 100 شرکت بزرگ آب در ایالات متحده از لوله های سیلندری بتنی پیش ساخته (PCCP) استفاده می کنند. همواره تقاضا برای این لوله ها در حال افزایش می باشد. این موضوع این مطلب از سری مقالات شرکت پویا استیل است. از فراوانی کاربردهای لوله سیلندری بسیار میتوان ذکر است. این مطلب در رابطه یکی دیگر از کاربردهای لوله سیلندری در صنعت است. شاید تابحال نام لوله سیلندری بتونی پیش ساخته را نشنیده باشید مطالعه این مطلب فرصت خوبی است تا با این نوع از لوله سیلندری بیشتر آشنا شوید.. و نیز با انواع کاربردهای آن در صنایع آشنا شوید. همچنین سعی میکنیم با تاریخچه­ای مختصر از این محصول نیز شما را آشنا بکنیم.

لوله های سیلندری بتونی پیش ساخته (PCCP) از یک هسته بتونی، یک سیلندر فولادی نازک، سیم های پیش ساخته با قابلیت کشش بالا و پوشش ملات ساخته شده است .هسته بتونی اصلی ترین مؤلفه تحمل بار است و سیلندر فولادی به عنوان یک سد آب بین لایه های بتونی عمل می کند.سیم های پیش ساخته با قابلیت کشش بالا فشاری یکنواخت را در هسته ایجاد می کنند که تنش های کششی در لوله را جبران می کند.

پوشش ملات از سیم­ های پیش ساخته در برابر آسیب های فیزیکی و خوردگی خارجی محافظت می کند.

لوله سیلندر بتنی پیش ساخته (PCCP) برای اولین بار در سال 1942 به عنوان لوله سیلندری روکش شده ساخته شد. سیم های پیش ساخته ، در لوله سیلندر اندود شده مستقیماً در اطراف سیلندر فولادی پیچیده می شدند.نوع دوم (PCCP) در سال 1952 ساخته شد که دارای محفظه بتونی سیلندر فولادی در دو طرف است. بنابر این لوله سیلندر تعبیه شده ، با کپسوله کردن سیلندر فولادی آن در هسته بتونی با لوله سیلندر روکش شده تفاوت دارد. بنابراین سیم پیش ساخته به جای سیلندر فولادی مانند لوله سیلندر روکش شده در اطراف هسته بتونی پیچیده می شود.

این مطلب را حتما بخوانید: همه چیز درباره لوله سیلندری

استانداردهای طراحی و ساخت PCCP به تدریج از سال 1942 با استاندارد اول برای PCCP که توسط انجمن آب آمریکا (AWWA) بوده، تصویب شد و در سال 1949 توسعه یافت.

استاندارد AWWA C301 برای لوله های سیلندری بتونی پیش ساخته ، نوع سیلندر فولادی ، برای آب و سایر مایعات بارها و بارها اصلاح شد و آخرین ویرایش در سال 2007 صورت گرفت .

در سال 1992 ، AWWA استاندارد جدیدی را برای طراحی و ساخت PCCP ایجاد کرد که به عنوان استاندارد AWWA C304 برای طراحی لوله های سیلندر بتونی پیش ساخته تعریف شده است.

الزامات اولیه طراحی ساختاری برای تولید PCCP با داشتن فاکتورهای بالای ایمنی ، محافظه کارانه بود، با این حال ، با افزایش تجربه در استفاده از این لوله کامپوزیت ، درک رفتار PCCP و با پیشرفت در علم مواد ،تغییراتی در طراحی ساختاری PCCP برای کاهش هزینه های تولید ایجادشد. افزایش استحکام کششی سیم در حین ساخت در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 میزان سیم پیش ساخته سیم فولادی را کاهش داده و سیم با قطر کوچکتر را مجاز ساخته شد،که تولید اقتصادی و طراحی کارآمد تری را ایجاد کرد.

این تغییرات در دهه 1970 به اوج خود رسید و لوله با استفاده از سیم کلاس IV و سایر اقدامات صرفه جویی در هزینه در فرآیند تولید به اجرا درآمد.

لوله ها در این زمان نارسایی های زودرس را تجربه کردندو پس از آن، استانداردهای مهندسی PCCP شروع به بهبود کرد و در نتیجه استانداردهای بهبود یافته برای PCCP به وجود آمد.

اصلاحات اساسی در استانداردها، طراحی و ساخت PCCP شامل تغییرات در حداکثر قطر PCCP ، کیفیت (استحکام) بتن، ضخامت سیلندر فولادی، استانداردهای سیم پیش ساخته (قطر سیم، فشار روکش، فاصله، و …) و ضخامت پوشش ملات بوده است.

در سال های اخیر، پیشرفت های چشمگیری در روند تولید PCCP و روش های کنترل کیفیت توسط انجمن لوله های بتونی پرسی آمریکا (ACPPA) و سایر صنایع حاصل شده است:

 • تمرکز جدی روی کنترل کیفیت و توسعه فناوری.
 • برنامه حسابرسی و صدور گواهینامه انطباق صنعت آب.
 • تدوین استانداردهای دقیق.

در نتیجه با اعمال استانداردهای اصلاح شده ، امروزه PCCP تولید شده در طول تاریخ 50 ساله خود، از برترین کیفیت طراحی و ساخت برخوردار است.

مزایای لوله های سیلندری بتونی پیش ساخته (PCCP):

 • مقاوم در برابر صدمات فیزیکی .
 • زمان نصب کوتاه و اقتصادی است.
 • در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد.
 • می تواند در برابر فشار داخلی بالا و بارگذاری خارجی مقاومت کند.
 • طیف گسترده ای از قطر لوله هادر دسترس است (تا 144 اینچ).
 • معمولاً اقتصادی تر از لوله های آهنی صاف و روکش شده می باشد.

معایب لوله های سیلندری بتونی پیش ساخته (PCCP):

 • برای جلوگیری از ترک خوردگی به نصب دقیق احتیاج دارد.
 • سنگین است.
 • در صورت عدم پوشش لوله ، مستعد خوردگی توسط هیدروژن سولفید (H2S) و اسیدها می باشد.

جاهایی که PCCP در آن ها با شکست مواجه شده شامل موارد ذیل می باشد:

 • سیم های پیشگیرنده به دلیل خوردگی یا کیفیت پایین مواد شکسته اند.
 • نشت از محل های اتصال
 • ناسازگاری با لایه زیرین
 • سولفید هیدروژن
 • کیفیت پایین در پوشش ملات
 • بسطرهای مناسب ایجاد زنگ خوردگی در اطراف کار (خاک های خورنده).
 • لطمه خوردن در حین ساخت (روکش آسیب دیده و تعمیر نشده است).

شرکت پویا استیل همواره بدنبال توسعه دانش مشتریان و کمک به افزایش اطلاعات آنها درباره محصولات خود است. همچنین پویا استیل سهم زیادی در بازار داشته و با محصولات با کیفیت خود مدتهاست که اطمینان و اعتماد را همراه محصولات به مشتریان عرضه میکند. با ما تماس بگیرید خرسند خواهیم بود تا حتی اگر بتوانیم به یک سوال شما پاسخ دهیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *