کاربردهای لوله سیلندری یا سیلندرهای هیدرولیک

کاربردهای لوله سیلندری یا سیلندرهای هیدرولیک

جرثقیل­ ها و بازوهای مکانیکی و جک های هیدرولیکی و .. همه و همه یک جز مشترک در اجزای خود دارند. و آن لوله سیلندری است. لوله سیلندری کاربردهای متفاوتی در صنایع دارد. و تقریبا در بسیاری از صنایع ساخت و ساز مکانیکی ، صنایع دریایی و نفتی و … لوله سیلندری دیده میشود. در خیابان­ های اطراف شما جرثقیل­هایی وجود دارند که اجسام سنگین را جابه­جا میکنند باید بدانید این تجهیزات نیز از انواع لوله سیلندری بهره میبرند. یکی از انواع کاربردهای لوله سیلندری در ساخت سیلندرهای هیدرولیک است. و یکی از متداول­ترین انواع سیلندرهای هیدرولیک سیلندرهای هیدرولیک تک کاره هستند. در این مطلب قصد داریم درباره نحوه ساخت سیلندرهای هیدرولیک تک کاره و دوکاره ، سیلندرهای غوطه­ ور یا فشاری و نیز اجزای تشکیل دهنده سیلندرهای تک کاره و دوکاره و همچنین کاربردهای آن اطلاعاتی به شما ارائه دهیم. در نهایت به شما خواهیم گفت برای انتخاب یک سیلندر مناسب باید به چه مسائلی توجه کنید و باید چه ویژگی­هاد و مشخصاتی را برای انتخاب سیلندر مناسب نیاز خود بررسی کنید. چیزی که بسیار مهم است تا شما بتوانبد دقیقا سیلندری منطبق بر نیاز صنعتی و حرفه ­ای خود خریداری و استفاده کنید.

لوله سیلندری

سیلندرهای تک کاره:

(پیستونی یا غوطه ­ور) و سیلندرهای هیدرولیک دواثره یا دوحرکته (پیستونی) همه معمولا در سیستم­ های هیدرولیکی مثل جرثقیل­ ها ، بالابرها ، ماشین آلات ساخت و سازو ماشین آلات کشاورزی و … استفاده میشوند. که کاربرد فراوانی هم دارند. سیلندرهای هیدرولیک تک کاره معمولا همراه یک دریچه هوایی در غالب سیلندرهای پیستونی یا بدون دریچه هوایی در غالب سیلندرهای غوطه­ور هستند. سیلندر کامل شامل عناصر نصب شده هستند. و متداولترین عنصر نصب شده چشمی های همراه با نوک گریسی هستند که چند نوع مختلف دارند:

  • چشمی همراه بلبرینگ ساده مسطح (استاندارد)
  • چشمی همراه غلاف فلزی یا برنجی ( انتخابی)
  • چشمی­ هایی که مستقیما به سیلندر و میله پیستونی جوش خورده­اند. که همچنین میتواند روی یک میله پیستونی بصورت پیچ خورده نصب شود.

سیلندرهای غوطه ور یا Plunger Pisotin سیلندرهایی اصطلاحا بدون پیستون یابدون مهر و موم هستند. که به آنها سیلندرهای غوطه­ ور میگویند. این نوع سیلندرهای فقط میتوانند به عنوان یک سیلندر فشاری استفاده شود.

لوله سیلندری دوکار یا دو حرکته

اجزای سازنده سیلندر دوکار یا دو حرکته

1 . چشمی­ ها (کربن استیل)
2. دریچه­ ها (کربن استیل)
3. کلاهک انتهایی (کربن استیل)
4. بدنه ( کربن استیل)
5. پیستون (کربن استیل)
6. میله پیستونی (نیکل کرومی که به عنوان روکش روی میله آلومینیومی قرار میگیرد)
7. گلند (قالب آهنی)
8. بلبرینگ­ های مسطح (بلبرینگ فولادی)
a. مهر و موم­های پیستون (NBR+TPE+POM)
b. ارینگ ( رینگ o شکل) NBR
c. مهر و موم جاروکننده
d. مهر وموم گلند (NBR+Fabric)
e. مهر و موم PU

سیلندر تک کاره:

سیلندرهای غوطه ­ور بزرگتر از سیلندرهای پیستونی هستند. در حین کار کل سیلندرغوطه ور در روغن قرار خواهد گرفت. بنابراین این سیلندر بیشترین میزان مقاومت در برابر خوردگی را خواهد داشت. چرا که همیشه در روغن است.

سیلندرهای پیستونی کوچکتر از سیلندرهای غوطه ­ور هستند. آنها بعلاوه به یک دریچه هوایی نیز مجهز هستند. تا به پیستون یا میله پیستونی اجازه دهد تا در طول عملیات براحتی حرکت کند و جابه­ جا شود.

برای انتخاب یک سیلندر باید چه شاخص­ هایی را در نظر گرفت؟

  1. نوع سیلندر (دو کاره یا تک کاره)
  2. بیشینه فشار و بار کاری
  3. اندازه سیلندر (پیستونی یا میله پیستونی)
  4. حرکت سیلندر و اصطلاحا سکته سیلندر
  5. گزینه ­های نصب و راه­اندازی سیلندر ( به عنوان مثال چشمی یا بلبرینگ­های کروی)

تمام این گزینه­ هایی که باید بررسی شوند کمک میکنند تا محصولی خریداری شود تا برای شما بیشترین کارایی را داشته باشد اما جدا از این باید حتما بدنبال شرکت­ هایی بروید که در این رابطه مشاوره کافی داده و اطلاعات مناسب در اختیار شما قرار دهند و قبل از خرید و بعد از خرید نیز همواره به شما خدمات مناسب ارائه دهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *