خم کردن یا برش دادن لوله های کرومی

5/5 - (13 امتیاز)

خم کردن یا برش لوله کرومی چگونه؟

آیا خم کردن یا برش لوله‌های کرومی امکان پذیر است؟ آیا برش لوله کروم کار ساده‌ای است؟ این سوالی است که شاید به نظر اهمیتی نداشته باشد. اما بد نیست بدانید بسیاری از حوادثی که در صنعت اتفاق می افتد، به دلیل ندانستن دستورالعمل های استاندارد می‌باشد و بعضا اقداماتی که بدون توجه به استانداردهای بین‌المللی آن انجام داده می‌شود. شاید پیش آمده که محصولی را خریداری کرده­ ایم اما آنگونه که باید پاسخگوی نیاز ما نبوده یا طول عمر محصول به میزان ادعای سازنده نبوده است. یکی از دلایل عمده آن می‌تواند این باشد که ما نحوه صحیح نگهداری و استفاده از آن محصول را نمی‌دانیم. البته این موضوع کاملا بر عهده تولیدکنندگان و فروشندگان است، که باید در رابطه با نحوه نگهداری، تعمیرات و استفاده از محصول به میزان کافی و درست اطلاعات در اختیار مصرف ­کنندگان قرار دهند. در این مطلب بخشی از این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم و بررسی می کنیم که آیا می‌شود لوله­ کرومی را برش داد یا آن را خم کرد. همچنین بررسی این موضوع که اگر این امکان وجود دارد، استانداردهای بین‌المللی آن چگونه است. پس در آخر این مطلب شما خواهید دانست که چگونه می‌توانید یک لوله کرومی را خم کنید و یا برش دهید.

لوله کرومی چیست؟

لوله کرومی همان لوله‌های مسی یا فولادی و یا انواع لوله‌هایی هستند که دارای روکش کرومی می باشند. لوله کروم توسط کروم آبکاری می‌شوند و سطح رویه آن‌ها صیقلی و آبکاری شده است.میل کروم در انواع هارد کروم یا کروم سخت و کروم معمولی به بازار عرضه می‌شود. استفاده از این نوع لوله نسبت به انواع دیگر لوله‌ها کمی سخت‌تر است. زیرا لوله کروم دارای روکش کرومی است و به خوبی خم نمی‌شود. همچنین در مواقعی که روکش کروم دارای کیفیت خوبی نباشد، هنگام برش یا خم شدن پوسته پوسته یا ترک می خورد.

ما در این مقاله در مورد لوله­ هایی صحبت میکنیم که از جنس مس با روکش کروم می باشند. این نوع از لوله­ ها برای استفاده کردن به لحاظ جنس سخت­تر هستند و بعضی از مصرف­ کنندگان آن‌ها را نمی‌پسندند. چراکه بدلیل داشتن روکش کروم دیگر براحتی خم یا بریده نمی‌شوند.

خم کردن یا برش دادن لوله‌های کرومی

خم کردن لوله کرومی

خم شدن تدریجی لوله کروم را می توان با ابزارهای خمشی صحیح انجام داد، مانند فنرهای خمشی که در داخل طول لوله قرار می گیرند، این کار از طول لوله در برابر چروک شدن محافظت می‌کند و اگر به آرامی خم شود، عمل خمش را کنترل می‌کند و یک صافی مداوم را ایجاد می‌کند. اتصالات فشاری که با روکش کروم با همان کیفیت تمام شده اند برای چرخش های فوری تر در لوله‌کشی استفاده می‌شود. طول لوله‌های مورد نیاز با در نظر گرفتن اندازه و طول اتصال فشرده‌سازی، یعنی اتصال مستقیم یا اتصال 90 درجه برای چرخش در لوله‌کشی، با در نظر گرفتن اندازه و طول اتصال فشرده‌سازی، پیش‌برش داده می‌شود. طرح ریزی همیشه با این نوع اتصالات از آچارها یا گیره های غیر دندانه دار استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است جلوه کروم آسیب ببیند (می توانید مهره کرومی را که در حال سفت کردن هستید با یک پارچه نازک بپوشانید تا مطمئن شوید هیچ علامتی رخ نمی‌دهد). خم شدن تدریجی با ابزار صحیح خمش، مثل فنرهای خمشی که در طول لوله برای خم کردن قرار می گیرند. انجام می‌شود. که این باعث می‌شود تا سرتاسر لوله از خراشیده شدن محافظت شود. واگر به آرامی خم شود عملکرد لوله را کنترل می‌کند و یکنواختی سطوح لوله را حفظ می‌کند.

برش لوله ­های کرومی

بریدن لوله ­های کروم به روش های مختلفی انجام می‌شود. بهترین روش اما استفاده از یک اره خوب به همراه یک پایه نگهدارنده لوله است که آنرا محکم نگهداشته و برش انجام شود. حتما مواظب باشید تا بدنه لوله از دندانه ­های اره محفوظ بماند و به باقی سطح آسیبی به هیچ عنوان نرسد. ممکن است که فکر کنید قسمتی از لوله هم کار خواهد کرد. اما سطح کروم سخت لوله خیلی زود لوله شما را صاف می‌کند و روش برش را گران تمام خواهد کرد. حتما به یاد داشته باشید که برش لوله ­های فلزی انتهایی تیز برای شما به جا خواهند گذاشت که باید به آن دقت شود. لوله کروم را می‌توان به همراه اتصالات لحیم­ کاری کرد. اما باید اطمینان یابید که روکش کروم از روی لوله برداشته شده باشد تا پیوستگی تضمین شود. برای این منظور شما می‌توانید با استفاده از کاغذ شنی یا کاغذ سنباده اینکار را انجام دهید. لازم است تا قبل از لحیم­کاری حتما با یک تکه پارچه پشمی یا .. سطوح لوله را به خوبی تمیز کنید.لوله ­کروم بعضا فقط در هنگام نصب قابل مشاهده است و پس از عملیات لوله­ کشی دیگر قابل مشاهده نیست. معمولا باید آن را زیر کف قرارداد یا بوسیله پوششی از پلاستیک یا مس آن را پنهان کرد. استفاده از پلاستیک و مس باعث کاهش هزینه ­ها خواهد شد.

اما سطح سخت لوله کروم، برش لوله شما را خیلی سریع کند می‌کند و به یک روش گران قیمت تبدیل می‌شود. پروژه ما در مورد برش لوله‌های مسی را ببینید به یاد داشته باشید که برش فلز انتهای تیز را به خصوص با لوله کروم به جا می گذارد. لوله کروم را می توان با اتصالات لحیم کاری به یکدیگر لحیم کرد، اما برای تضمین اتصال باید اطمینان حاصل کنید که روکش کروم برداشته شده است. با استفاده از کاغذ سنباده یا سمباده می توانید این کار را انجام دهید. قبل از لحیم کاری، باید با پشم سیم کار کنید تا سطح تمام شده را تمیز کنید. لوله کاری کروم فقط باید برای نصب سطحی یا در جایی که قابل مشاهده است استفاده شود، زمانی که لوله کار قابل دیدن نیست یعنی زیر سطح کف یا مخفی شده توسط بوکس، باید به دلیل هزینه زیاد از پوش فیت پلاستیکی یا مسی استفاده کنید.

خم کردن یا برش دادن لوله‌های کرومی

نکات قبل از خم کردن و برش لوله کرومی

اتصالات فشرده‌سازی با کیفیت یکسان به جنس لوله و آبکاری کروم بستگی دارد، که بسیار در اتصالات لوله ­ها به یکدیگر رواج دارد و باید از اتصالات با کیفیت مناسب و همسان با لوله استفاده کرد. برای استفاده از این اتصالات مناسب باید طول لوله مورد نیاز و طول اتصالات به دقت قبل از برش اندازه­ گیری شود. اتصالات مستقیم یا با زاویه 90درجه یا حتی 60درجه برای کارهایی استفاده می‌شود که یک نقشه کاملا آماده و تنظیم شده در اختیار شماست. همیشه استفاده از پیچ و مهره ­های غیر دندانه­ دار یا بست­ ها در این نوع اتصالات می‌تواند به کروم آسیب بزند. می‌توانید سرپیچ کرومی را که محکم کرده­ اید با یک پارچه بپوشانید تا اطمینان پیدا کنید هیچ ردی باقی نمی‌ماند. اتصالات فشاری سرعتی مناسب همچنین برای این نوع لوله ­کشی استفاده می‌شوند. اما شما باید بخاطر داشته باشید پوشش کروم رو بردارید چرا که داخل اتصال یک حلقه محکم فولاد ضدزنگ وجود دارد. که به اندازه کافی البته برای محکم نگه­داشتن کروم مناسب نیستند و خیلی به چفت و بست شدن آن کمک نمی‌کنند یا به عبارت بهتر برای مدت طولانی و ادامه­ دار مناسب و کافی نخواهد بود.

سخن پایانی

بهترین روش برای خم کردن هر نوع لوله با ابزار مناسب بخصوص برای لوله ­های مسی را ما در پویا استیل معرفی کرده ایم. این بخشی از مشاوره رایگان و خدمات پس از فروش ماست که شما می توانید از آن استفاده نمایید. شرکت پویا استیل عرضه کننده انواع لوله‌های سیلندری، لوله کروم، کروم سخت و کروم هارد  و میل کروم ایرانی و همچنین واردکننده میل کروم‌های چینی و ترکیه‌ای  می‌باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که هنگام انجام پروژه‌های برش‌کاری یا خم کردن از دستکش و ماسک و عینک جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار به دست و صورت و حفاظت از چشم استفاده نمایید.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *