hardchrome

کروم سخت چیست؟

ایجاد یک لایه پوشش سخت فلزی از جنس کروم بر روی اجسام رسانای فلزی برای کاربردهای صنعتی، جلوگیری از سایش یا بالابردن مقاومت سطح قطعات را به روش الکترولیز کروم سخت می گویند.

فرآیند آبکاری فلزات برای اهداف تزئینی و محافظتی از دیرباز مورد توجه بوده است. بدون شک این صنعت متحول شده و روشهای نوین جایگزین روشهای سنتی گشته است. در کشور ما نیز با رشد صنایع و گسترش فعالیتهای مهندسی و صنعتی دامنه  کاربرد آبکاری فلزات در حال توسعه است.

  1. باعث خسارت های مستقیم مالی می شود موسسه Batel خسارات سالیانه ناشی از خوردگی را در ایالات متحده آمریکا در سال 1980 را حدود 70 بیلیون دلار تخمین زده است.
  2. باعث به هدر رفتن و ضایع شدن منابع طبیعی می شود در کشور انگلستان در هز 90 ثانیه یک تن فولاد به زنگار تبدیل می شود همچنین انرژی مورد نیاز برای تولید یک تن فولاد از سنگ آهنم معادل انرژی مصرفی 3 ماه یک خانوار متوسط است.
  3. خوردگی باعث سلب آسایش و راحتی بشر و حتی باعث مرگ و میر انسانها می شود فرو ریختن سقف یک استخر در سال 1985 در سوئیس که فقط 13 سال از ساخت آن میگذشت باعث مرگ 12 تن شد این حادثه بدلیل خوردگی از نوع SCC در میله های ساخته شده از فولاد ضد زنگ که سقف 200 تنی بتنی را به حالت تعلیق نگه داشته بود در اثر وجود یون کلر در فضای سالن اتفاق افتاد.
fslide06

عوامل انتخابی: در انتخاب پوشش کروم سخت برای قطعات معین باید مشخصات زیر مورد توجه باشد.

  1. سختی ذاتی و مقاومت سایشی پوشش کروم سخت که در محدوده براق در حد مطلوب است.
  2.  ضخامت پوششی که لازم است
  3. شکل – اندازه و اسکلت قطعه ای که باید پوشش داده شود.
  4. مواد یا فلزی که قطعه از آن ساخته شده است.

بیشترین پوشش کروم سخت برای قطعات آلیاژهای آهنی به کار می رود ولی در بعضی کاربردهای فضایی آلیاژهای پایه نیکل و آلومنیوم نیز کروم سخت می شوند. از نقطه نظر فرآیندی پوشش کروم سخت ممکن است بدون توجه به سختی سطح یا ترکیب شیمیایی بر روی فولادها انجام بگیرد. به شرطی که سختی فلز پایه به اندازه ای باشد که در شرایط کاری از لایه کروم سخت محافظت کند. مشابه آن چدنها را نیز می توان کروم سخت نمود به شرطی که سطح قادر باشد جریان لازم را هدایت کند تا پوششی عاری از حفره ، حباب، ناخالصی های سیلیکاتی بزرگ و لبه های تیز ایجاد شود.

محصول ویژه پویا استیل: کروم سخت

سختی پوشش: اندازه گیری دقیق و معتبر سختی رسوب کروم سخت مشکل است و مقادیر آن به شرایط آزمایش بستگی دارد. به این ترتیب اندازه سختی معمولا نباید به عنوان کنترل مشخصات و معیار دائمی کنترل کیفیت باشد.

تاثیر درجه حرارت: در کاربردهای سایشی درجه حرارت بر روی سختی پوشش کروم تاثیر قابل توجهی دارد. سختی پوشش کرم در دمای بالاتر از ۲۰۰ درجه سانتی گراد شروع به کاهش می کند. در کاربردهای سایشی که دمای کاری از ۴۲۰ تجاوز می کند پوشش کروم سخت نباید استفاده شود.

وبلاگ

پویا استیلکروم سختکروم سخت چیستمیل کروم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *