خوردگی میل کروم

5/5 - (13 امتیاز)

خوردگی و خسارت پدیده است که تقریبا دامن گیر تمام فلزات است از بین رفتن غیر فلزات را غالبا فساد Degradation مینامند به گفته دانشمندان و متخصصان این حوزه خوردگی هزینه جامعه را افزایش میدهد به 3 طریق باعث این افزایش هزینه می‌شود.

 1. باعث خسارت های مستقیم مالی می‌شود موسسه Batel خسارات سالیانه ناشی از خوردگی را در ایالات متحده آمریکا در سال 1980 را حدود 70 میلیارد دلار تخمین زده است.
 2. باعث به هدر رفتن و ضایع شدن منابع طبیعی می‌شود در کشور انگلستان در هز 90 ثانیه یک تن فولاد به زنگار تبدیل می‌شود همچنین انرژی مورد نیاز برای تولید یک تن فولاد از سنگ آهن معادل انرژی مصرفی 3 ماه یک خانوار متوسط است.
 3. خوردگی باعث سلب آسایش و راحتی بشر و حتی باعث مرگ و میر انسانها می‌شود فرو ریختن سقف یک استخر در سال 1985 در سوئیس که فقط 13 سال از ساخت آن میگذشت باعث مرگ 12 تن شد این حادثه بدلیل خوردگی از نوع SCC در میله های ساخته شده از فولاد ضد زنگ که سقف 200 تنی بتنی را به حالت تعلیق نگه داشته بود در اثر وجود یون کلر در فضای سالن اتفاق افتاد.
  1. انهدام و زوال یک ماده در اثر واکنش با محیط اطرافش را خوردگی مینامند.
  2. از بین رفتن مواد در اثر عواملی که 100% مکانیکی نیستنند.
  3. عکس متالورژی استخراجی.
خوردگی و خسارت فلز

خسارات غیر مستقیم:

 1. کاهش تولید در اثر تعطیلی و از کار افتادن سیستم ناشی از خوردگی: از سرویس خارج شدن یک خط انتقال نیروی 400کیلو وات به علت تخریب ناشی از خوردگی بر اساس فهرست بها سال 1977 انگلستان روزانه 5000 پوند بر اقتصاد این کشور خسارات وارد میکند قیمت یک لوله کوچک خورد شده در کارخانجات مواد شیمیایی شاید از چند پوند تجاوز نند ولی وقفه ای که بخاطر تعویض این لوله چند پوندی در تولید ایجاد می‌شود میتواند در هر ساعت هزاران پوند ضرر و و زیان به بار آورد.
 2. بالا رفتن هزینه تعمیرات و نگهداری: انتخاب مواد مناسب و سیستم حفاظت صحیح باعث طولانی تر شدن عمر قطعات و مصنوعات و کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری می‌شود.
 3. کاهش کیفیت محصولات در اثر آلودگی ناشی از خوردگی ماشین‌آلات خط تولید بطور کلی صنایع شیمیایی نفت و پتروشیمی در ارتباط با مسائل خوردگی آگاه تر از سایرین و حتی در این کورد هوشیار تر از صنایع داروسازی می باشند بنا براین این صنایع تمایل زیادی به طراحی فوق مطمئن دارند (Over Design)
 4. خسارات ناشی از به هدر رفتن سوخت و انرژی در اثر نشت بخار سوخ آب و یا هوای فشرده از لوله‌های خورده شده آنها: در آمریکا در سال 1981 گزارش کمیسیون انرژی اتمی مبنی بر به هدر رفتن قسمت اعظم بخار تولید شده به علت انهدام و تخریب لوله‌های فولادی ضد زنگ خنک کننده ها در یک راکتور PWR به عنوان یک مسئله جدی در کنگره آمریکا مطرح شد هزینه تعمیرات و نگهداری این سیستم ها بالغ بر 6 میلیارد دلار است.
 5. هزینه و کار زائد فراوان بخاطر لزوم فعالیت بیشتر در ارتباط با ساخت و انبارداری و حمل و نقل انبوهی از قطعات یدکی یک کارخا نه نسبتا متوسط در انگلستان که عقیده داشت مشکلی در ارتباط با خوردگی ندارد وقتی به دقت به مسئله توجه کرد هزینه سالیانه ناشی از خوردگی خود را 43000 پوند برآورد کرد این شرکت با کنترل بیشتر و انجام امور حمل و نقل و انبار داری توانست به میزان 10000 پوند از مبلغ فوق را صرفه جویی کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *