آزمایش اسپری نمک از دلایل اجرا تا نکات ایمنی

آزمایش نمک لوله سیلندری

نمک اشتیاق زیادی برای خوردن دارد!!. همانطور که میدانید نمک ماده بسیار مفیدی است حتی ویژگی که ما فکر میکنیم مضر و آسیب­زننده است نیز در صنعت عامل بسیار مهم و تعیین کننده در تعیین کیفیت فلزات بخصوص کروم استفاده شده در انواع لوله کروم، میل کروم، لوله سیلندری و انواع محصولات کرومی است. این ویژگی، خورندگی بالای نمک است که وقتی در کنار فلزات قرار میگیرد باعث خوردگی آنها میشود. از این رو در صنایع مختلفی که با بخصوص کروم روبرو هستند از آزمایشی به نام اسپری نمک استفاده میشود تا میزان مقاومت در برابر خوردگی محصول کرومی ارزیابی شود. در این مطلب قصد داریم شما را با این آزمایش مهم صنعتی آشنا کنیم و نیز مفتخریم اعلام کنیم که تمام محصولات کرومی شرکت پویا استیل این آزمایش رو با موفقیت طی کرده ­اند.

آزمایش تست نمک نوعی شتابدهی در خوردگی است که بوسیله نمک انجام میشود. و برای اندازه­ گیری میزان مقاومت در برابر خوردگی محصول مورد نظر با قرارگیری در معرض اسپری نمک بصورت اسپری یا مه نمکی در دمای بالا صورت میگیرد. کنترل خوردگی به منظور بدست آوردن اطلاعاتی درباره میزان مقاومت در برابر خوردگی فلزات و پوشش آنها انجام میشود. با بازرسی و بررسی­ های تصویری و دیداری که بدنبال این آزمایشات صورت میگیرد مناسب بودن پوشش­ ها و روکش فلزات، کیفیت رنگ و بدنه فلز و مقاومت آن در برابر خوردگی و میزان استقامت آنها در قرارگیری در محیطهای مرطوب، حتی در زیر آب تعیین میشود. آزمایش اسپری نمک همچنین با عنوان ASTM B117 نیز شناخته میشود. که در واقع استاندارد انجام آزمایش مقاومت در برابر خوردگی است.

بعد از تست آزمایش نمک بعد
قبل از تست نمک قبل

تصویری که در بالا مشاهده میکنید مربوط به قبل و بعد یک محصول فلزی در یک آزمایش اسپری نمک است.

در آزمایش اسپری نمک چه اتفاقی می­افتد؟

در این آزمایش، نمونه­ ها در فضای محصوری به نام اتاقک اسپری نمک بر اساس شرایط استاندارد ASTM B117 قرارداده میشوند. و در معرض مه یا اسپری نمکی بی­وقفه محلول آب نمک بصورت غیر مستقیم قرار میگیرند و این محیط با همین شرایط در طول آزمایش حفظ میشود. ساخت اتاقک آزمایش ، روش و روند آزمایش و پارامترهای آزمایش بر اساس استانداردهای بین المللی، استانداردسازی میشود. مثل استانداردهای ASTM B117 و ISO 9227.

آزمایش تست نمک چه اتفاقی می افتد

دمای آزمایش در دمای 95 درجه فارنهایت حفظ میشود. یعنی معمولا در حد مرکزی 35درجه سانتی گراد با طیف PH 6.5 تا 7.2 یعنی تقریبا خنثی و با توزیع اسپری نمکی بصورت 5 قسمت از سدیم کلراید به 95 قسمت آب نوع ASTM D1193 Type IV در اتاقک دارای فشار هوای نسبی انجام میشود. این آزمایش میزان قرارگیری در معرض این شرایط را شامل نمیشود و بر اساس شرایط و نوع نمونه و کاربرد آن مدت زمان قرارگیری در آزمایش نیز متفاوت خواهد بود.

آزمایش اسپری نمک که مبتنی بر استاندارد ASTM B117 است بطور گسترده­ای برای اندازه­گیری میزان مقاومت در برابر خوردگی طبیعی برای شرایط آبهای اقیانوسی انجام میشود. مدت زمان انجام آزمایش بستگی به خواص یا میزان مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز فلز یا قطعه مورد نظر دارد.

آزمایش اسپری نمک به دلایل زیر انجام میشود:

  1. تعیین نسبت مقاومت در برابر خوردگی فلزات مختلف یا اجسامی که با فلز ساخته شده­اند.
  2. اندازه­گیری میزان شیب (روند) خوردگی زمانی که یک سطح یا روکش فلز یا قطعه فلزی خراشیده شده یا اصطلاحا لخت میشود.
  3. تعیین میزان چسبندگی روکش و خزش خوردگی (میزان پیشروی خوردگی در قطعه).
  4. ارزیابی مقاومت در برابرخوردگی قطعه در محیط دریایی و با رطوبت بالا ( محیطی که دارای رطوبت ، دما و نمک است).

آزمایش اسپری نمک بسیار آزمایش محبوبی است چراکه آزمایشی استاندارد، منطقی و قابل اندازه­گیری و قابل استناد و همچنین قابل تکرار است. این آزمایش بیشتر به منظور ارزیابی مقاومت در برابر خوردگی قطعات ساخته شده از فلزات و بخصوص کروم برای صنایع مختلفی مثل کارخانه­های صنعتی ، صنایع دریایی، خودروسازی و صنایع نظامی و هوایی کاربرد دارد.

چگونه یک آزمایش اسپری نمک اجرا میشود؟

برای اجرای آزمایش، نمونه­ در زاویه 20 درجه در داخل اتاقک قرار میگیرد. دمای درون اتاقک روی 37 درجه حفظ میشود. و مه با درجه غلظت 5% NACL بصورت محلول در اتاقک پخش میشود تا کل فضای اتاقک را اشغال کند. اما مدت زمان انجام آزمایش از پیش تعریف شده و آزمایش بنا به مدت زمان­های مختلف تعیین میشود. دستگاه به مخزن ذخیره محلول آب و نمک مجهز شده تا بتوان با کمک آن یک عملیات بدون توقف و متوالی انجام داد. حدود ظرفیت این مخزن ذخیره 60 لیتر محلول است.

رعایت نکات ایمنی در هنگام انجام این آزمایش

  1. هرگز درب اتاقک آزمایش را قبل از به اتمام رسیدن کامل آزمایش باز نکنید. اینکار باعث میشود شرایط شبیه­سازی شده دچار اختلال شود و قطعا باعث بوجود آمدن خطا در نتیجه آزمایش میشود.
  2. قبلا از باز کردن درب اتاقک از سیستم تخلیه گاز درون اتاقک استفاده کنید. به محض پایان یافتن آزمایش سیستم خودکار تخلیه گاز را فعال کنید. تا بدین ترتیب از پخش شدن بخار نمکی در محیط جلوگیری به عمل می­آید.
  3. براساس استانداردهای آزمایش حجم مه تولید شده باید در حدود 5 میلی لیتر باشد. از این رو باید یک نشانگر سنجش را روی دهانه تولید بخار نمکی قرار دهید تا اطمینان پیدا کنید مقدار مناسبی مه نمکی در اتاقک آزمایش تولید شود.
  4. نمونه مورد آزمایش را خیلی نزدیک به دیواره­های اتاقک آزمایش قرار ندهید . چراکه اگر نمونه نزدیک به دیواره­های اتاقک قرار بگیرد در معرض گرمایی قرار میگیرد که توسط هیترها در دیواره­های اتاقک تولید میشود و قطعه بطور غیرعادی گرم میشود که قطعا در نتیجه آزمایش و محاسبات تاثیر غلطی خواهد داشت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *