لوله سیلندری ST52 عجیب اما پر استفاده

امتیاز دهید.

بررسی لوله سیلندری ST52

همانطور که از نام لوله سیلندری ST52 پیدا است جزو لوله های سیلندری می باشد که جنس آن فولاد ST52 است. به لوله هایی از این جنس لوله سیلندری می‌ گویند.

این لوله ها دارای ترکیبات مختلفی می باشند که این ترکیبات شامل ترکیب شیمیایی، کربن، منگنز و سیلیسیوم است. منگنز موجود در این لوله ها توانسته است مقاومت بالایی در حالت ارتجاعی به این لوله ها بدهد. کاربرد های این محصول زیاد می باشد.

می توان گفت یکی از کاربرد های بسیار مهم آن استفاده در سیستم های هیدرولیک فشار قوی است. این سیستم برای حفاری های نفتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که قبلاً گفته شد جنس لوله های سیلندری از فولاد ST52 می باشد. که این فولاد استحکام و سختی و مقاومت بسیار بالایی به این لوله بخشیده است.

لوله هایی که با این جنس تولید شده اند درون کوره های مخصوصی در معرض درجه حرارتی بسیار بالا پیش گرم می شوند. به این صورت شکل پذیری آن ها بسیار افزایش پیدا می کند.

بررسی ساختار استاندارد این لوله ها

ساختار اصلی لوله سیلندری ST52 از کربن می باشد. در این لوله ها از کربن ساده به جای آلیاژ استفاده می شود. عدد ۵۲ نشان دهنده میزان استحکام کششی در این ورق ها می باشد.

این لوله ها به رنگ سیاه می باشند و کاربرد های بسیار وسیعی دارند. در صنایع مختلف مانند پروژه های پتروشیمی از آن ها بسیار استفاده می شود. کارخانه های مخصوصی به تولید این ورق و لوله ها پرداخته اند.

در تولید این لوله ها باید استاندارد های بسیار خاصی رعایت شود. بعد از این مراحل باید تست نهایی بر روی آن ها انجام گیرد. تست شیمیایی، کشش و تست مخصوص UT تست هایی هستند که در مرحله نهایی بر روی لوله ها و ورق های تولید شده انجام می گیرند.

یک ویژگی عالی این لوله ها اقتصادی بودن آن ها می باشد. که اقتصادی بودن سبب پرکاربرد شدن این لوله ها نیز شده است. اگر بخواهیم به بررسی کاربرد این نوع لوله ها بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

از این لوله ها می توان در صنایع پتروشیمی، حفاری چاه های نفتی، استفاده در سیستم های هیدرولیک فشار قوی، احداث سد، استفاده از این لوله ها در ساخت قطعات صنعتی مثل رینگ صنعتی و چرخ دنده های صنعتی، استفاده در تانکرهای عظیم و صنایع خودروسازی و … استفاده نمود. این موارد تنها چند نمونه از کاربرد های این لوله ها می باشند.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت لوله سیلندری ST52

عوامل متفاوتی بر روی قیمت لوله سیلندری ST52 تاثیرگذار می باشند. سختی سطوح داخلی، ابعاد لوله استیل ۵۲، میزان ضخامت و طول لوله ها مواردی هستند که بر روی قیمت نهایی این محصول تاثیر مستقیم می گذارند.

لوله سیلندری از رو به رو

می توان گفت نحوه تولید این لوله ها یکی از عامل های بسیار مهم در تعیین قیمت آن ها می باشد. هر چقدر کیفیت و دقت در ساخت این محصول افزایش پیدا کند کارایی آن نیز بیشتر شده و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

روش تولید نیز یک عامل بسیار مهم دیگر در تعیین این قیمت گذاری می باشد. اگر سختی سطوح داخلی لوله ها افزایش پیدا کند قیمت آن نیز بیشتر می گردد.

عوامل موثر در افزایش خوردگی لوله های سیلندری

با گذشت زمان ممکن است لوله سیلندری ST52 نسبت به عوامل مختلفی واکنش نشان داده و دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند. این عوامل متعدد و متفاوت هستند که می توانند سبب بروز چنین مشکلاتی شوند.

حرارت لوله فولادی عاملی می باشد که ارتباط مستقیمی با میزان خوردگی آن دارد. از عوامل دیگر‌می توان به سرعت عبور شاره اشاره کرد.

سرعت عبور شاره داخل لوله نیز ارتباط مستقیمی با سرعت واکنش شیمیایی دارد. تنش لوله هآ، غلظت اکسید کننده ها و زمان نیز جزو عامل های بسیار مهم دیگر در بروز خوردگی و پوسیدگی در این نوع لوله ها می باشند.

به عنوان مثال هرچقدر گذر زمان بیشتر شود خوردگی‌‌نیز گسترش پیدا می‌ کند. پس با گذشت زمان این مشکلات نیز دوچندان می‌ شوند.

البته یک سری از نکات وجود دارند که شما می توانید از خوردگی این لوله ها جلوگیری به عمل بیاورید. استفاده کردن از مواد اولیه مناسب یک گام بسیار عالی برای جلوگیری از خوردگی لوله ها می باشد.

طراحی اصولی یک نکته مهم دیگر در پیشگیری از پوسیدگی لوله ها است. هرچقدر طراحی اصولی تر و بر اساس علم و مهندسی باشد می توان تا حدود زیادی با گذشت زمان نیز از بروز این خوردگی و مشکل جلوگیری به عمل آورد.

استفاده کردن از پوشش های محافظتی و استفاده از تجهیزات مناسب نیز عامل بسیار مهمی بر افزایش طول عمر لوله های سیلندری می باشد. امید است با این مطالب توانسته باشید در رابطه با این لوله ها اطلاعات مفیدی به دست آورده باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *