بررسی سختی پوشش هارد کروم

بررسی سختی پوشش هارد کروم

امتیاز دهید.

شفت هارد کروم محصولی فولادی است که از ck45 ساخته شده است. این محصول با فلز کروم پوشش داده شده است.

از نظر سختی و مقاومت نیز تست های لازم روی محصول صورت گرفته است به طوری که در بسیاری از صنایع از آن استفاده می شود.

بخوانید: مشکلات رایج آبکاری هارد کروم

آبکاری این محصول به روش الکترولیز صورت می گیرد. البته نوع آبکاری ها فرق دارد اما در مجموع می توان گفت که این محصولات دارای کیفیت اجرایی مناسبی هستند.

فرآیند ساخت هارد کروم

پوششی که روی هارد کروم در نظر گرفته می شود در واقع نوعی لایه سخت از کروم است که روی سطح فولاد نشانده می شود.

این پوشش سبب می شود که مقاومت به خوردگی و سایش ایجاد شود. دقت کنید که برای ساخت این محصول نیاز است که از تجهیزات کاملاً کاربردی استفاده شود.

برای ایجاد خاصیت بهتر گاه از لایه سطحی مخصوصی از نیکل روی آن استفاده می شود. سطح چسبندگی پوشش نیز در این وضعیت بیشتر خواهد شد. البته دقت کنید که دامنه گسترده ای از فولادها به این روش پوشش دهی می شوند.

یک موضوع مهم این است که برای ساخت این محصول نیاز است که نوع تجهیزات به صورت دقیق بررسی شوند.

عملیات مهندسی پوششی که روی این محصول صورت می گیرد سبب می شود که خوردگی آن به حداقل برسد و مقاومت آن نسبت به سایش نیز بیشتر شود.

این روند در سایت محصولات فولادی اهمیت زیادی دارد و قطعاً باید مدنظر قرار بگیرد.

در تولید پوشش این محصول می توان یک سری روش های دیگر را نیز مدنظر قرار داد. مثلاً روش های رسوب بخار، پاشش های حرارتی و همینطور القا نیز از مواردی است که سنجیده می شود.

در همه روش ها یک هدف اصلی وجود دارد و آن هم ایجاد پوششی سخت و مقاوم به سایش است به طوری که میزان اصطکاک کمی داشته باشد و مقاوم به خوردگی باشد.

دقت کنید که در تولید این محصولات هرگز نباید از مواد اولیه بی کیفیت استفاده کرد چون سبب بروز مشکلات زیادی می شود.

آبکاری محصول نیز تنوع گسترده ای دارد به طوری که مهندسان می بایست بهترین روش آبکاری را انتخاب نمایند تا نتیجه درستی ایجاد شود.

 

کروم سخت

کاربرد پوشش هارد کروم

نوع پوشش کروم به کار رفته روی این میله ها سبب شده تا برای اجزای اتومبیل و هوافضا و ابزار ماشین مناسب باشند.

همینطور برای چرخ دنده ها و قالب های پلاستیکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. یک موضوع مهم دیگر این است فرآیندهای الکترولیتی که برای این محصول در نظر گرفته می شود بر پایه الکترولیت است به طوری که از اسید کرومیک برای این کار استفاده می شود.

جریان کاتد و آند ایجاد شده سبب می شود که سطح اجزا کاملاً مورد پوشش قرار بگیرند و مقاوم باشند.

البته استفاده از آندهای سربی این رویکرد را بهتر خواهند کرد. اجزایی که برای ساخت این محصول استفاده می شود می بایست به درستی نصب شوند و همینطور نیاز به ظرفیت و منابع انرژی کافی است.

البته از یاد نبرید که این محصولات از نظر نوع اجرا شرایط مخصوص به خود را دارند. محدوده ضخامت آبکاری برای این محصول نیز متفاوت است.

مزایا هارد کروم

سختی پوشش کروم بر اساس تست های صنعتی بررسی شده است و می تواند ترکیب درستی از چقرمگی را شامل شود.

از سوی دیگر این محصول در تماس تنش بالا مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. این پوشش برای محدوده گسترده ای از فولادهای آلیاژی و مهندسی است. در واقع شامل فولادهای زنگ نن و چدن ها است.

یک سری آلیاژهای آلومینیوم و تیتانیوم سبک وزن نیز برای آن اجرا شده است. نوع آلیاژهای مس و برنج و برنز نیز سبب می شود که شرایط برای آلیاژ پایه نیکل فراهم شود.

نرخ سایش بسیار پایین این پوشش ها سبب شده تا رسوب های ضخیم نیز نتواند سبب آسیب به آنها شود. ترکیباتی که در پوشش کروم به کار می رود به کیفیت بهتر آن کمک می کند.

پوشش هارد کروم در پمپ ها، دریچه ها و یاتاقان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. البته موضوع مهم دیگر این است که نوع کروم به کار رفته برای این محصول به صورتی است به واسطه آبکاری کیفیت خود را از دست نمی دهد.

دقت کنید که سطوح صاف و منافذ ریز و همینطور شفت ها و غلتک ها نیز شرایط خاص مربوط به خود دارند. پوشش کروم اصطکاک بسیار کمی نسبت به پلیمرها و کربن ها و گرافیت ها دارد.

این نکته سبب می شود که برای سطوح آب بندی شده مثل پمپ های پره ای نیز مورد استفاده قرار بگیرد. البته دقت کنید که نوع اجرای این پوشش ها بسیار مهم است.

آبکاری باید به صورتی دنبال شود که آماده پذیرش لایه کروم باشد به این ترتیب نیاز به حمام الکترولیت، اند و کاتد خواهد بود.

یون های کروم به طور کلی ترکیبی از کرومیک اسید و اسید سولفوریک هستند که می توانند نتایج بی نظیری به همراه داشته باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *