چه مواردی باعث آسیب به لوله سیلندری می شود؟

چه مواردی باعث آسیب به لوله سیلندری می شود؟

امتیاز دهید.

یکی از انواع لوله ‌های فولادی که در صنعت و برای مصارف متفاوت استفاده می شود لوله سیلندری است. در صورتی که به خوبی از این لوله ها مراقبت نشود دچار آسیب می گردند. یکی از مهمترین مواردی که به لوله های سیلندری آسیب جدی وارد می کند خوردگی می باشد. خوردگی یکی از حملاتی است که بسیاری از فلزات را نابود می کند. خوردگی که روی انواع فلزات به وجود می آید بر اساس موارد متفاوت می باشد. درجه حرارت و مقدار پی اچ مهمترین مواردی هستند که خوردگی را تعیین می کنند.

جهت جلوگیری کردن از خوردگی لوله های سیلندری باید به برخی از نکات دقت شود. پویا استیل که وارد کننده انواع لوله های سیلندری را بر عهده دارد نکات ضروری را در این مورد رعایت می‌ کند تا لوله ها به هنگام ارسال دچار خوردگی نشوند. برخی از این نکات عبارت هستند از :

چه عواملی خوردگی لوله های متنوع سیلندری را افزایش می دهد؟
  1. استفاده از بهترین متریال ها یکی از مهمترین نکاتی به شمار می‌ رود که باید به آن دقت شود. اگر از متریال های با کیفیت جهت تولید لوله‌ های سیلندری استفاده نشود لوله ها سریعا دچار خوردگی می شوند.
  2. طراحی اصولی و مهندسی هر یک از لوله های سیلندری یکی از دیگر نکاتی به شمار می ‌رود که طول عمر لوله ها را افزایش می دهد. در صورتی که هر یک از لوله ها بر اساس استانداردهای مشخص شده تولید نشوند سریعا دچار مشکلاتی مانند خوردگی می گردند.
  3. استفاده از پوشش های محافظتی مانند محصولات و تجهیزات مناسب یکی دیگر از مواردی به شمار می‌ رود که کمک می‌ کند لوله های سیلندری دچار خوردگی نشوند. پوشش هایی که روی لوله های سیلندری ایجاد می شوند کمک می کنند که لوله ها طول عمر بیشتری در شرایط متنوع از خود نشان دهند.
  4. اگر شما به درستی لوله های سیلندری را نصب کنید و اقدامات لازم جهت نگهداری صحیح از آنها را بدانید بدون شک می توانید طول عمر بیشتری از لوله‌ ها دریافت نمایید. در واقع روش استفاده اصولی از لوله‌ های فولادی کمک می کند که لوله ها طول عمر بیشتری کسب کنند.

چه عواملی خوردگی لوله های متنوع سیلندری را افزایش می دهد؟

عوامل محیطی از جمله مهم‌ ترین عواملی هستند که روی خوردگی فلزات نقش مهمی دارند. بنابراین باید به خوبی بدانید که خوردگی هر یک از انواع لوله سیلندری به عوامل محیطی بستگی دارد. برخی از مهمترین عواملی که موجب خوردگی لوله های سیلندری می شوند عبارت هستند از :

  1. درجه حرارت و خوردگی لوله فولادی

درجه حرارت موجب بالا رفتن سرعت واکنش شیمیایی خواهد شد. به همین دلیل با افزایش یافتن درجه حرارت سرعت خوردگی بیشتر می شود. به طور معمول در هر ۱۰ درجه سانتیگراد حرارت و سرعت واکنش چندین برابر خواهد شد. البته که این قاعده دارای استثنائات زیادی است. میزان خوردگی آب آشامیدنی از دمای ۱۵ درجه تا ۴ برابر بیشتر می ‌شود. افزایش درجه حرارت آب در محیطی که بسته است به میزان اکسیژن بستگی دارد.

  1. سرعت حرکت سیال

سرعت حرکت سیال یکی دیگر از مواردی به شمار می ‌رود که موجب خوردگی فلزات می گردد. تخریب لوله های سیلندری در اثر سرعت بالای جریان موجب تشدید خوردگی خواهد شد. تاثیر سایندگی مکانیکی در اینجا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و حرکت محلول خورنده موجب می گردد که اکسیژن به آسانی به سطح فلز برسد. بر همین اساس سرعت خوردگی لوله ها که در تماس با محلول متحرک هستند بیشتر می ‌شود.

  1. تنش و خوردگی لوله فولادی

تنش به عنوان یکی دیگر از عواملی شناخته می‌ شود که موجب خوردگی لوله سیلندری خواهد شد. قطعات و مواد زمانی که زیر تنش های کششی قرار بگیرند دچار خوردگی و تخریب خواهند شد. به طور کلی باید به خوبی بدانید که تنش‌ های عملیات حرارتی، تنش های خارجی، تنش های جوشکاری و غیره که روی فلز وارد می شوند روی تشدید خوردگی نقش مهمی دارند.

زمان و خوردگی لوله های سیلندری
  1. اثر غلظت اکسید کننده ها

اثر غلظت اکسید کننده ها و اکسیژن یکی دیگر از عوامل مهم خوردگی لوله های سیلندری می باشد. میزان اکسیژن حل شده درون محلول آب موجب افزایش اکسید ها و سرعت بالای آنها خواهد شد. در مورد محلول هایی که با اکسیژن هوا در تماس می باشند، باید بدانید که در برخی موارد اکسیژن هوا به تمامی سطوح فلز به صورت یکسان ارسال نمی گردد. این شرایط موجب می گردد که غلظت اکسیژن که حل شده است در یک منطقه از محلول بالاتر برود و در منطقه دیگر کمتر شود.

  1. زمان و خوردگی لوله های سیلندری

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در مورد خوردگی لوله های سیلندری زمان می باشد. گسترش و پیشرفت آثار خوردگی به طور معمول در طول زمان بیشتر خواهد شد. البته شرایطی وجود دارد که میزان خوردگی را نسبت به گذشته کمتر می کند. جنس ماده، شرایط سختی فلز و اثرات بیولوژیکی از دیگر موارد تاثیر گذار در مورد خوردگی هر یک از انواع لوله های سیلندری شناخته می شوند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.