متریال کروم چیست؟ آشنایی با ویژگی های مکانیکی و کاربردها

متریال کروم چیست؟ آشنایی با ویژگی های مکانیکی و کاربردها

امتیاز دهید.

آشنایی با ویژگی های مختلف عنصر کروم

کروم چیست؟ نام یک عنصری است که می تواند برای کاربردهای مختلف صنعتی، استفاده شود. عنصر کروم، در جدول تناوبی و در دوره چهارم آن قرار دارد. فلز کروم، یک فلز بسیار سخت و با رنگ خاکستری می باشد. براق بودن عنصر کروم، از جمله ویژگی های دیگر این عنصر محسوب می شود.

یکی دیگر از خواص مکانیکی متریال کروم این است که دارای نقطه جوش بسیار بالایی می باشد. به همین خاطر، می تواند گزینه خوبی برای صنایعی باشد که نیاز به دمای بسیار بالایی دارند. کروم مانند فلزهای دیگر مثل مس، آهن و … چکش خوار نیست و در گروه فلزهای شکننده قرار می گیرد.

کروم یکی از مهم ترین و بهترین فلزاتی است که می تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. متریال کروم، در گروه فلزهای جدول تناوبی قرار می گیرد و رنگ خاکستری دارد. این فلز به دلیل ویژگی های مکانیکی منحصر به فردی که دارد.

می تواند در صنایع مختلف و برای ساخت ابزارهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به کاربردهای بسیار متنوع کروم، در این مقاله قصد داریم بیشتر در رابطه با جزئیات مختلف فلز کروم و کاربردهای آن صحبت کنیم.

کاربرد متریال کروم

ترکیب فلز کروم و فولاد؛ رسیدن به بهترین خواص مکانیکی

فلز کروم یکی از بهترین فلزهایی است که می تواند برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. فلز کروم مقاومت بسیار بالایی در مقابل زنگ زدگی، تیرگی و فرسایش دارد. اما در صورتی که به صورت ترکیب با دیگر فلزها مورد استفاده قرار گیرند، خواص بیشتری نیز دارد.

در بسیاری از صنایع، فلز کروم با فولاد ترکیب می گردد. با ترکیب این دو فلز، فرسایش و تیرگی فلز کروم بسیار کاهش پیدا می کند و همین موضوع یک حسن برای ایجاد این ترکیب می باشد. یکی از کاربردهای فلز کروم در صنایع، استفاده از آن برای روکش دهی بر روی فولاد است. در واقع، مقداری از کروم به صورت ترکیبی با فولاد، استفاده می شود تا خواص مکانیکی فولاد بهبود پیدا کند.

با به کار رفتن مقداری کروم در فولاد، یک لایه غیر فعال بر روی فولاد ایجاد می شود. این لایه غیر فعال می تواند از تماس فولاد با محیط جلوگیری کند. به همین خاطر، کروم می تواند فولاد را به فولاد ضد زنگ تبدیل کند. عمدتا به کار رفتن 10 درصد کروم در فولاد، باعث ایجاد تمامی خواص ذکر شده می گردد.

متریال کروم و کاربرد آن در صنایع مختلف

متریال کروم دارای ویژگی های منحصر به فردی است و با توجه به خواص مکانیکی که دارد، می تواند به صورت عنصر، ترکیب و یا آلیاژ مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر، در صنایع مختلف این متریال به کار برده می شود. از جمله کاربردهای عنصر کروم، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. قابل استفاده برای مقاوم کردن یک محصول در مقابل پوسیدگی
  2. قابل استفاده برای ایجاد براقیت نهایی در یک ابزار
  3. قابل استفاده برای تولید فولاد ضد زنگ
  4. قابل استفاده به عنوان کاتالیزور
  5. برای دوپ کردن پوشش کربن شبیه الماس
  6. قابل استفاده در برخی از رنگ های مو
  7. سبز شدن رنگ شیشه با کمک نمک کروم
  8. ساخت قاب های پخت آجر
  9. تمیز کردن ظرف های شیشه ای آزمایشگاهی
  10. قابل استفاده برای آبکاری کردن ابزارها با کروم به اسم دیگه آبکاری کروم
ترکیب فلز کروم و فولاد

ضد زنگ کردن ابزارها؛ با متریال کروم

یکی از مهم ترین ویژگی های ابزار آلات صنعتی باید ضد زنگ بودن آن ها باشد. در سال های اخیر، روش های مختلفی برای ضد زنگ کردن فلزات به وجود آمدند که برخی از این روش ها، هزینه بر و پیچیده بودند. کروم به عنوان یکی از بهترین فلزهایی است که با داشتن خاصیت ضد زنگ بودن، می تواند برای روکش دهی بر روی فلزات دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به همین خاطر، معمولا فلز کروم حداقل به میزان 10 درصد در دیگر فلزات استفاده می شود. جالب است که بدانید فلز کروم می تواند فلزات را از خوردگی محافظت کند.

آیا کروم برای انسان ها سمی است؟

یکی از دغدغه های افراد و گروه های صنعتی، این است که متریال و عنصر کروم می تواند برای انسان ها اثر سمی به دنبال داشته باشد یا خیر؟ به طور کلی، فلز کروم جزء فلزات ایمن است و دارای کمترین درصد خطر برای ما انسان ها می باشد.
البته این احتمال وجود دارد که تماس فلز کروم با چشم، بافت های محیطی و پوست مشکل ایجاد کند. بنابراین، توصیه می شود که برای استفاده از کروم، تمامی موارد ایمنی رعایت شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با فلز کروم و ویژگی های منحصر به فرد آن صحبت کنیم. این متریال دارای ویژگی ها و خصوصیات مکانیکی فوق العاده ای می باشد. از این رو کروم بیشتر برای ضد زنگ کردن متریال های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.
در حال حاضر، فلز کروم در بسیاری از صنایع مکانیکی، ساختمان سازی و … به کار می رود. به همین خاطر، می توان با کمک این متریال، نیازهای صنایع را برطرف کرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.